Bien Hakkında

Bien Yapı Ürünleri Sanayi Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi; enerji, turizm, sigorta ve yapı malzemeleri sektörlerinde faaliyet gösteren Ercan Şirketler Topluluğu’nun kuruluşudur. İlk yatırımını 1965 yılında madencilik sektöründe yapan grup, bugün 4000’in üzerindeki çalışanı ile Türk sanayisinin cesur adımlarla her geçen gün büyüyen önemli bir gücüdür.

Yapı malzemesi sektöründe ilkin Bilecik fabrikasında Ercan Seramik ünvanıyla üretim yapan firma, 2008 yılında Bien markasını kullanmaya başlamış, 2012’deyse bu markayı ticari unvanı olarak benimsemiştir.
     
1997 yılında Ercan Şirketler Topluluğu’na katılan Bozüyük Seramik de 2008’de önce Bien markasını kullanmış, 2012’deyse Ercan Seramik’le Bien ticari ünvanı altında birleşmiştir.      

Bien, Bilecik Pelitözü Mevkii’nde, 165.275 m2 üzerine kurulu 9 ayrı üretim holünde 750 kişilik personel kadrosuyla üretim yapmaktadır. Bu holler çift pişirim duvar karosu, tek pişirim yer karosu, küçük ebat, süpürgelik, bullnose, dekor ve bordür üretimiyle Bien’in seramik kaplama malzeme grubunun tamamında bütünlüklü koleksiyonlar çıkarmasını sağlamaktadır. Bozüyük Seramik Caddesi’ndeki tesislerinde ise Bien 550 kişilik kadrosuyla sırlı granit, teknik porselen ve polish karolara odaklanmıştır. Bilecik ve Bozüyük fabrikalarının toplam üretim kapasitesi duvar karolarında 20 milyon metrekare; yer karosu, sırlı ve sırsız granitlerde yine 25 milyon metrekare düzeyindedir. 
     
Bu dengeli kapasiteyi tasarım, Ar-Ge ve teknoloji yatırımlarıyla en etkin biçimde kullanan Bien, inkjet tekniğini duvar karosunda uygulayan ilk Türk karo firmasıdır. Yıllık üretiminin %65’ini iç piyasadaki geniş bayi ağı üzerinden yurtiçine pazarlayan Bien, üretiminin %35’ini ise Avrupa, Kuzey Amerika, Batı Asya, Ortadoğu ve Afrika’ya ihraç etmektedir.
     
Her kategoriye ayrı ayrı odaklanma kararı alan Bien, 2011 yılında Bozüyük tesislerinde seramik sağlık gereçleri (SSG) yatırımlarını başlatmıştır. Halen yıllık 180.000 adet kapasite ile üretimine devam etmektedir. Yeni yapılmakta olan yatırımlar ile kısa vadede 250.000 adet ve 2 yıl içinde 1.000.000 adet kapasiteye çıkılması hedeflenmektedir. 2017 yılında Bien Banyo Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’ yi kurarak, ürün yelpazesinde uzmanlaşmayı öne çıkarmıştır. Bien Banyo’nun ürün yelpazesinde seramik sağlık gereçleri, armatürler, gömme rezervuarlar, banyo mobilyası ve banyo aksesuarları yer almaktadır.